ČAROVNÁ BYLINKOVÁ ZÁHRADA: Bylinky na všetky neduhy
Rímsky prírodovedec Plínius Starší tvrdil, že Medovka vysadená vedľa včelích úľov na ne pôsobí tak, aby sa vracali späť a privádzali nové včelstvá, úle bolo taktiež treba potierať medovkou.
Od toho je odvodený aj jej názov. Švajčiarsky doktor a alchymista Paracelsus (1493-1541) nazýval Medovku „elixír života“ a veril, že človeku dodáva silu a predlžuje život.
Pomenovanie medovky melissa pochádza z gréckeho včela.
Využitie v mágii: Z arabských prameňov pochádza informácia, že nektár s kvetov medovky môže byť použitý na vyvolanie lásky. Stačí namočiť kvetinu na niekoľko hodín do vína a potom scediť a víno vypiť s milovanou osobou. K získaniu lásky stačí niekedy nosiť medovku u seba. Stredoveký prírodovedec Plínius uvádza, že jej moc je tak výnimočná ak je priložená k meču, ktorým bolo spôsobené zranenie, krv prestane tiecť. Používa sa aj ako bylinka do vykurovacích zmesí, k zaisteniu úspechu.
Medovka lekárska je trvalka pochádzajúca zo Západnej Ázie odkiaľ sa ľudským pričinením postupne rozšírila do Európy a Severnej Ameriky.
Listy medovky majú jemnú citrónovú arómu a po stáročia sa používajú ako liek, no tiež ako ochucovadlo v kuchyni. Prvé zmienky o medovke siahajú až do antického grécka a ako liečivá rastlina je medovka lekárska spomenutá aj v biblii. Medovke sa darí v rôznorodých podmienkach vďaka tomu, že sa rozmnožuje semenami i vegetatívne (koreňmi) a je veľmi odolná (nie je však odolná proti silným mrazom).
Pestovanie medovky nie je vôbec náročné a zvládne to každý. Medovku môžeme vysádzať počas jari a leta, keď už pominula hrozba mrazov.
Sadenicu získame najjednoduchšie rozdelením väčšej rastliny medovky lekárskej na viacero častí (spolu s koreňmi), prípadne kúpou sadenice v záhradníctve. Medovke vyhovuje slnečné stanovište s občasným zatienením počas dňa a bohatá, neutrálna, priepustná pôda.
Po výsadbe potrebujú sadenice častejšiu zálievku, no po zakorenení a rozrastení je medovka v podstate bezúdržbová. I keď neprežije silnejšie mrazy, na jar sa znova objaví vďaka neporušenej koreňovej sústave (ak ju na zimu prikryjeme ihličím) alebo vďaka silnej schopnosti medovky vysemeňovať sa.
Skôr ako s udržiavaním medovky pri živote budete mať problém udržiavať ju v kompaktných rozmeroch na svojom stanovisku, keďže sa rada rozširuje. Môžete na to využiť mulč, prípadne môžete medovku pravidelne zostrihávať aby nemala možnosť produkovať príliš veľké množstvo semien.
Medovke prospieva pravidelný strih, ktorý nabudí nový rast mladých listov, takže ju môžete neprestajne čerstvú využívať na prípravu čajov počas celej sezóny a na iné využitie v kuchyni.
Flavonoidy a bioflavonoidy (antioxidačné účinky, chránia bunky pred oxidáciou a pôsobením voľných radikálov) silica, kyselina kávová (odstraňuje karcinogény), kyselinu rozmarínová, kyselina oleanolová, Vitamíny B, C.
Zbiera sa vňať aj list. Droga obsahuje 0,2 % silice, ktorej hlavné zložky sú citronelol, geraniol, citral a linalol, triesloviny a živica.
Poznajú ju najmä tí z nás, ktorí túžia po upokojení organizmu. Pôsobením na centrálny nervový systém ovplyvňuje nielen nervovú sústavu, ale aj psychiku a podnecuje liečenie všetkých telesných orgánov, v ktorých vplyvom stresu dochádza k chorobným zmenám.
Medovka lekárska je veľmi dobrou rastlinou, ktorá sa radí medzi prírodné rastliny so schopnosťou bojovať proti Alzheimerovej chorobe. Mnohí vedci skúmali túto rastlinu a zistili, že má perfektné vlastnosti, vďaka ktorým by mali na ňu staviť najmä starší ľudia.
Medovka je vhodná aj v prípade, ak máte vysoký krvný tlak. Má totižto schopnosť znižovať ho kvôli hypotenzívnym, antihyperlipidemickým a hepatoprotektívnym vlastnostiam.
Aplikuje sa najmä pri psychoneurotických stavoch, ako sú migréna, nespavosť, bolenie hlavy, vyčerpanosť, prepracovanosť a pod., pri žalúdočných a črevných kolikách, pri nadúvaní, pri zápale žlčníka.
Uvoľňuje kŕče, búšenie srdca, znižuje krvný tlak a pomáha aj pri chorobách z prechladnutia. Dobré vlastnosti medovky nachádzajú uplatnenie aj zvonku ako prísada do kúpeľov. Používa sa vo forme obkladov pri reume, pri zápale nervov a ústnej dutiny, pri opuchoch a pomliaždeninách.
Medovka je liečivá bylinka, ktorá blahodarne pôsobí na celý organizmus:
Medovku alebo medovkové prípravky je najlepšie užívať doma v pokoji, prípadne večer, pretože ukľudňujú.
Medovka v tehotenstve – je vhodná, upokojuje, uvoľňuje, dobrý spánok, zmierňuje problémy s trávením. Pred užívaním Medovky v tehotenstve sa radšej poraďte so svojím lekárom, ale vedľajšie účinky by nemali byť prítomné.