Medovka lekárska

Rastlinu s názvom medovka lekárska, pozná snáď každý z nás. Medovka lekárska (lat. Melissa officinalis) je bylina, ktorej aktívne používanie sa datuje do obdobia pred viac ako 2000 rokmi. Jej názov je odvodený od gréckeho slova včela, pretože počas kvitnutia doslova priťahuje včely. Používali ju Rimania aj starovekí Gréci a zmienku o nej nachádzame v Theophrastusovej knihe Historia Plantarum (300 p.n.l.). 

Čo sa o medovke dozviete?

  1. Niečo z histórie
  2. O rastlinke
  3. Pestovanie
  4. Aké látky obsahuje?
  5. Priaznivé účinky na telo
  6. Využitie
  7. RECEPTY

Niečo z histórie

Rímsky prírodovedec Plínius Starší tvrdil, že Medovka vysadená vedľa včelích úľov na ne pôsobí tak, aby sa vracali späť a privádzali nové včelstvá, úle bolo taktiež treba potierať medovkou.

Od toho je odvodený aj jej názov. Švajčiarsky doktor a alchymista Paracelsus (1493-1541) nazýval Medovku „elixír života“ a veril, že človeku dodáva silu a predlžuje život.

Pomenovanie medovky melissa pochádza z gréckeho včela.

Využitie v mágii: Z arabských prameňov pochádza informácia, že nektár s kvetov medovky môže byť použitý na vyvolanie lásky. Stačí namočiť kvetinu na niekoľko hodín do vína a potom scediť a víno vypiť s milovanou osobou. K získaniu lásky stačí niekedy nosiť medovku u seba. Stredoveký prírodovedec Plínius uvádza, že jej moc je tak výnimočná ak je priložená k meču, ktorým bolo spôsobené zranenie, krv prestane tiecť. Používa sa aj ako bylinka do vykurovacích zmesí, k zaisteniu úspechu.

O rastlinke

Medovka lekárska je trvalka pochádzajúca zo Západnej Ázie odkiaľ sa ľudským pričinením postupne rozšírila do Európy a Severnej Ameriky.

Listy medovky majú jemnú citrónovú arómu a po stáročia sa používajú ako liek, no tiež ako ochucovadlo v kuchyni. Prvé zmienky o medovke siahajú až do antického grécka a ako liečivá rastlina je medovka lekárska spomenutá aj v biblii. Medovke sa darí v rôznorodých podmienkach vďaka tomu, že sa rozmnožuje semenami i vegetatívne (koreňmi) a je veľmi odolná (nie je však odolná proti silným mrazom).

Dorastá do výšky 60 cm a svojim rozširovaním vytvára typické zhluky porastu. Medovka lekárska je charakteristická svojimi oválnymi listami, ktoré majú po okrajoch pílkovitý vzor. Podobajú sa na listy mäty, s ktorou je medovka príbuzná. Príjemná citrónová vôňa listov sa uvoľní po ich pošúchaní alebo rozdrvení. V našich klimatických podmienkach sa medovka vyskytuje len pestovaná v záhradách alebo na lúkach. Účinky medovky lekárskej Vás nie len upokoja ale posilnia aj celú dušu a telo. Použitie medovky je rozmanité: obsahuje silné látky, ktoré prečisťujú organizmus od škodlivín. 

Pestovanie

Pestovanie medovky nie je vôbec náročné a zvládne to každý. Medovku môžeme vysádzať počas jari a leta, keď už pominula hrozba mrazov.

Sadenicu získame najjednoduchšie rozdelením väčšej rastliny medovky lekárskej na viacero častí (spolu s koreňmi), prípadne kúpou sadenice v záhradníctve. Medovke vyhovuje slnečné stanovište s občasným zatienením počas dňa a bohatá, neutrálna, priepustná pôda.

Po výsadbe potrebujú sadenice častejšiu zálievku, no po zakorenení a rozrastení je medovka v podstate bezúdržbová. I keď neprežije silnejšie mrazy, na jar sa znova objaví vďaka neporušenej koreňovej sústave (ak ju na zimu prikryjeme ihličím) alebo vďaka silnej schopnosti medovky vysemeňovať sa.

Skôr ako s udržiavaním medovky pri živote budete mať problém udržiavať ju v kompaktných rozmeroch na svojom stanovisku, keďže sa rada rozširuje. Môžete na to využiť mulč, prípadne môžete medovku pravidelne zostrihávať aby nemala možnosť produkovať príliš veľké množstvo semien.

Medovke prospieva pravidelný strih, ktorý nabudí nový rast mladých listov, takže ju môžete neprestajne čerstvú využívať na prípravu čajov počas celej sezóny a na iné využitie v kuchyni.


Aké látky obsahuje?

Flavonoidy a bioflavonoidy (antioxidačné účinky, chránia bunky pred oxidáciou a pôsobením voľných radikálov) silica, kyselina kávová (odstraňuje karcinogény), kyselinu rozmarínová, kyselina oleanolová, Vitamíny B, C.

Zbiera sa vňať aj list. Droga obsahuje 0,2 % silice, ktorej hlavné zložky sú citronelol, geraniol, citral a linalol, triesloviny a živica.

Poznajú ju najmä tí z nás, ktorí túžia po upokojení organizmu. Pôsobením na centrálny nervový systém ovplyvňuje nielen nervovú sústavu, ale aj psychiku a podnecuje liečenie všetkých telesných orgánov, v ktorých vplyvom stresu dochádza k chorobným zmenám. 

Využitie

Na Alzheimerovu chorobu

Medovka lekárska je veľmi dobrou rastlinou, ktorá sa radí medzi prírodné rastliny so schopnosťou bojovať proti Alzheimerovej chorobe. Mnohí vedci skúmali túto rastlinu a zistili, že má perfektné vlastnosti, vďaka ktorým by mali na ňu staviť najmä starší ľudia.

Na vysoký krvný tlak

Medovka je vhodná aj v prípade, ak máte vysoký krvný tlak. Má totižto schopnosť znižovať ho kvôli hypotenzívnym, antihyperlipidemickým a hepatoprotektívnym vlastnostiam.

Na bolestivú menštruáciu
Ak trpíte bolestivou menštruáciou, medovka je to pravé pre vás. Mnohé, najmä mladé dievčatá, majú problém nielen s bolesťou, ale takisto aj nepravidelným menštruačným cyklom, ktorý bylina dokáže upraviť.
Protizápalové účinky
Rastlina sa môže použiť aj na liečbu rôznych ochorení, ktoré sú spojené so zápalom a bolesťami. Protizápalové vlastnosti dokážu viditeľne znížiť opuch alebo iné problémy. Najlepšie spravíte ak budete rastlinu aplikovať rovno na miesto, no má aj skvelé účinky, keď ju budete užívať vnútorne.
Na infekcie
Ako sme už viackrát spomínali, medovka má naozaj široké použitie a vďaka svojim antimikrobiálnym látkam spôsobuje, že bojuje proti vírusom a zvyšuje účinnosť antibiotickej liečby. Výskum takisto poukazuje na to, že použitie rastlinných liekov so zložkou medovky môže byť preventívnym opatrením na zabránenie vzniku infekcie.
Na zdravú pokožku
Medovka lekárska sa takisto používa aj na prirodzené liečenie ekzému, akné alebo malých rán, pretože má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. V mnohých štúdiách, ktoré zahŕňajú lokálne použitie tejto rastliny sa zistilo, že je tým najlepším liekom na pokožku.
Na depresiu
Keďže rastlina má zloženie, ktoré bojuje antidepresívne a takisto má aj sedatívne účinky, môže tak vytvoriť pocit pokoja a tepla. Podporuje takisto aj emočnú rovnováhu a má povznášajúce účinky. Vďaka tomu, že rastlina bojuje proti výkyvom nálady, bojuje skvelo aj proti depresiám.

Priaznivé účinky medovky

Aplikuje sa najmä pri psychoneurotických stavoch, ako sú migréna, nespavosť, bolenie hlavy, vyčerpanosť, prepracovanosť a pod., pri žalúdočných a črevných kolikách, pri nadúvaní, pri zápale žlčníka.

Uvoľňuje kŕče, búšenie srdca, znižuje krvný tlak a pomáha aj pri chorobách z prechladnutia. Dobré vlastnosti medovky nachádzajú uplatnenie aj zvonku ako prísada do kúpeľov. Používa sa vo forme obkladov pri reume, pri zápale nervov a ústnej dutiny, pri opuchoch a pomliaždeninách.

Medovka je liečivá bylinka, ktorá blahodarne pôsobí na celý organizmus:

  • obsahuje antioxidačné zložky, najmä vitamín C a rôzne flavonoidy, posilňuje organizmus, celkovo podporuje imunitu, prirodzeným spôsobom chráni pred vírusmi, baktériami a plesňami, pomáha eliminovať prechladnutia, príznaky chrípky a ďalších ochorení dýchacích ciest, vrátane sínusitíd, zmierňuje ťažkosti s dýchaním, znižuje intenzitu astmy
  • obsahuje polyfenoly a polysacharidy, ktoré sú najúčinnejším prostriedkom v boji proti herpetickým vírusom – podporuje hojenie oparov
  • má vysoký obsah citralu ( vďačí mu za citrónovú vôňu) – zohráva dôležitú úlohu pri prevencii nádorov
  • ničí Staphylococcus aureus – zlatého stafylokoka – baktériu, ktorá spôsobuje zápaly
  • účinkuje proti hube Candida albicans aj proti baktérii Helicobacter pylori, ktorý spôsobuje žalúdočné vredy
  • pôsobí sedatívne na centrálny nervový systém, upokojuje myseľ, ukľudňuje telo, obsah silice pomáha znižovať úzkosť a stres, používa sa pri nervových poruchách, nespavosti, pomáha pri psychickej vyčerpanosti, búšení srdca, srdcovej neuróze, extrasystólii, migréne, klimakterických ťažkostiach a pri pocitoch zvracania v tehotenstve
  • uvoľňuje bolesti a kŕče čriev, pomáha pri žalúdočných a črevných kolikách a zápale a bolesti žalúdka a žlčníka, zmierňuje poruchy trávenia vyvolané úzkosťou a nervozitou a odstraňuje plynatosť
  • upravuje hodnotu LDL – zlého cholesterolu, zabraňuje kôrnateniu tepien
  • uľavuje pri reumatických bolestiach, pri zapálených ranách urýchľuje hojenie
  • pomáha chudnúť a tvarovať telo, zabraňuje ukladaniu tuku na brušných partiách, odstraňuje prebytočnú vodu a tým podporuje prirodzené detoxikačné procesy v tele.

RECEPTY

Medovkový čaj
Medovkový čaj si pripravíme z čerstvej alebo sušenej bylinky, ktorú zalejme horúcou vodou a necháme lúhovať 5 – 8 minút. Odporúča sa, aby bol pohár počas lúhovania prikrytý, aby sa tak zabránilo vyparovanie vzácnych silíc, ktoré majú liečivé účinky.

Recept na medovkový sirup
Potrebujete: 40 ks medovky stoniek s listami (rastlina bez koreňa), 500 g trstinový cukor, 3 ks limetku a 2 ks citrón, 7 deci vody, 1 ČL mletá škorica, hrniec a sitko.
Medovku premyte v teplej vode a nechajte vyschnúť. Potom ju nakrájajte na menšie časti (kocky) a dajte bokom.
Do hrnca nalejte vodu pridajte cukor a nechajte ho na miernom ohni rozpustiť, keď sa kryštáliky cukru roztopia pridajte škoricu a varte ďalej na miernom ohni, až kým sa Vám nevytvorí hustejšia tekutina, ako sirup.
Potom do tejto cukrovej vody pridajte nakrájanú medovku a nechajte ju lúhovať 1 hodinu. Na konci lúhovania pridajte šťavy z citrónov a limetiek. Na koniec tento sirup preceďte cez sito, zbavíte ho tak pevných častí medovky, ostane Vám už len lahodná tekutina – medovkový sirup.
Ten potom rozdeľte do fliaš a dobre uzatvorte.

Recept na medovkovú malinovku
Potrebujete: 1 liter vody, pol limetky, 1 hrnček medovkových listov, mixér
Umyté medovkové listy vložte do vody (0,5 litra) s limetkovou šťavou a poriadne rozmixujte. Túto hustejšiu hmotu sceďte od tuhých častí medovky.
Tekutina, ktorá Vám vznikne je výsledná medovková limonáda, prilejte ku nej zvyšný pol litra vody a máte chutnú a zdravú limonádu.

Kúpeľ na upokojenie
Zmiešame rovnaké diely vňate mäty, medovky a levandule. Desať lyžíc zmesi krátko povaríme v 2 litroch vody, necháme postáť, pridáme 3 lyžice medu a precedíme do kúpeľa, ktorý má trvať aspoň 20 minút pri teplote 37-38 stupňov celzia. Na kúpeľ môžete použiť aj éterický olej z týchto rastlín rozmiešaný v rastlinnom oleji alebo plnotučnej smotane.
Čerstvú medovku môžeme použiť v kuchyni na dochutenie jedál a nápojov.

Korenie Medovka
Použiť medovku ako korenie je možné na pečené alebo grilované mäso (hydina, ryby, hovädzie, bravčové), šaláty, omáčky, polievky, ryža, zemiaky, ovocné šaláty, jogurty, tvaroh, koláče alebo nápoje.

Medovková tinktúra
V tejto forme môžeme používať medovku lekársku na opary a kožné lézie.

Medovkový olej
Olej s extraktom medovky si pripravíme rozdrobením a vložením listov medovky lekárskej do tmavej sklenenej fľaše, ktoré zalejeme rastlinným olejom.
Čim viac rastlín do fľaše zmestíme, tým lepšie, no musia byť úplne zaliate olejom.
Môžeme použiť akýkoľvek panenský olej lisovaný za studena, pričom ideálne sú oleje bez výraznej arómy ako je napríklad jojobový alebo ricínový olej. Fľašu následne zazátkujeme a umiestnime do chladnej, tmavej miestnosti, kde sa bude medovka minimálne mesiac lúhovať. Po vylúhovaní olej precedíme cez gázu a môžeme ho začať používať.
Esenciálny olej získaný z kvetov medovky patrí k najdrahším na svete. Aj keď je medovka hojne rozšírená a nepatrí medzi vzácne rastliny, obsahuje len veľmi málo esenciálneho oleja. Na získanie pol litra medovkového oleja totiž treba až tri tony lístkov. Tento olej je však rovnako ako čaj z medovky pre naše zdravie veľmi cenný. Slúži najmä na liečbu herpesového vírusu a na upokojenie organizmu.

Upozornenie

Medovku alebo medovkové prípravky je najlepšie užívať doma v pokoji, prípadne večer, pretože ukľudňujú.

Medovka v tehotenstve – je vhodná, upokojuje, uvoľňuje, dobrý spánok, zmierňuje problémy s trávením. Pred užívaním Medovky v tehotenstve sa radšej poraďte so svojím lekárom, ale vedľajšie účinky by nemali byť prítomné.

Pridaj komentár

x

Chcem sa opýtať