Šalvia

Šalvia je veľmi cenenou rastlinou v ľudovom liečiteľstve, tradičnej medicíne aj v oblasti účinkov na sexuálny život najmä vďaka svojmu zloženiu. Nájdeme tu fytoestrogény, vitamíny A, B, C, E a K, betakarotén, luteín, minerály aj iné dôležité látky a zložky pre zdravý vývoj organizmu.
Šalvie sú byliny z čeľade Lamiaceae (hluchavkovité) a môžu byť jednoročné, dvojročné, alebo i viacročné trvalky. Svojím vzhľadom a tiež dorastajúcou výškou sú pomerne rozličné, existuje až 900 druhov. Rodové meno Salvia, je odvodené od latinského slova Salver , ktoré znamená „liečiť (sa)“ alebo „zachrániť“, a vystihuje najčastejšie použitie týchto bylín.

ŠALVIA LÚČNA, LEKÁRSKA, MUŠKÁTOVÁ A ČERVENOKORENNÁ

Čím sa šalvie líšia?

Okrem svojho typického stanovišťa, dorastajúcej výšky, vzhľadu a intenzity vône sa šalvie jemne líšia aj svojim účinkom na ľudské zdravie. Chemický mix látok ukrytých v listoch i kvetoch je rozdielny a každá dominuje iným špecifikom. Veľmi všeobecne by sa však dalo povedať, že ich účinky sú podobné a to predovšetkým antibakteriálne a dezinfekčné.

Napriek tomu, že ako bylinky sú šalvia lúčna, lekárska, muškátová so šalviou červenokorennou len málo podobné, prekrývajú sa v niektorých spoločných účinkoch.

Pre jednoduché zhrnutie:

1. ŠALVIA LÚČNA

Obsahuje len veľmi málo silíc, je jemná, môže sa používať rovnako ako šalvia lekárska – ale má slabšie dezinfekčné a protizápalové účinky.

2. ŠALVIA LEKÁRSKA
Má silnejšie a razantnejšie dezinfekčné a protizápalové pôsobenie a niektoré vedecké štúdie dokladajú aj jej stimulačný účinok na činnosť štítnej žľazy. Pitie šalviového čaju prispieva k posilneniu celého tela.
Vďaka tomu, že rastlina obsahuje viaceré saponíny a flavonoidy, má významné protizápalové účinky. Čaj zo šalvie pri vonkajšom použití sa odporúča najmä pri zápaloch mandlí, bolestiach hrdla, hnisaní zubov, zápaloch hrtanu a ústnej dutiny. Nálev zo šalvie pomáha aj pri krvácaní ďasien a uvoľnení zubov hroziacich vypadnutím. Kloktá sa ňou alebo sa dávajú v náleve namočené vatové tampóny na krvácavé ložiská paradentózy, afty a vredy ďasien. 
Nálev z listov je vhodný pri hnačkách, zlom trávení, reumatizme, anémii, na zníženie horúčky a pri nachladnutí. Výborne funguje na kašeľ, pri bolestiach v krku a na napuchnuté lymfatické žľazy. Znižuje nadmernú sekréciu v organizme – pôsobí proti poteniu, bráni zvýšenej tvorbe hlienu, zastavuje krvácanie. Vzhľadom na svoje antibakteriálne účinky sa využíva pri vnútorných aj vonkajších zápaloch a poraneniach. 
Šalvia má pozitívne účinky aj na trávenie a ženám môže pomôcť aj pri nepravidelnej menštruácii. S levanduľou je jedinou liečivou rastlinou, ktorá pomáha pri nočnom potení. 
Pôsobí na nervový systém a krvný obeh. Pri depresiách a nervozite upokojuje. Pije sa pri pôstoch na prečistenie tela i mysle. Má zvláštnu schopnosť odstraňovať emocionálne bloky z mysle a podporovať jej pokoj a jas. Upokojuje srdce. 
Mnohostranné využitie má tiež zvonka – na pleť pri ekzémoch, akné, poranenia, bodnutiach hmyzom. Z nálevu možno pripraviť pleťovú vodu, má sťahujúce a čistiace účinky. Pridáva sa do dezodorantov a podporuje rast vlasov. Účinky sa prejavujú aj v zlepšení stavu imunitného systému. Avšak: šalvia lekárska môže byť pri vysokých dávkach neurotoxická – vyhýbajte sa jej počas tehotenstva, pri kojení a samozrejme jej použitie je kontraindikované aj u malých detí. 
POZOR: šalvia by sa pre svoj vysoký obsah a zloženie účinných látok nemala vnútorne používať dlhodobo a vo veľkých dávkach.
Poznámka: protizápalové látky sú zle rozpustné vo vode – v tomto prípade je vhodnejšie tinktúra.
3. ŠALVIA MUŠKÁTOVÁ

Pokiaľ sa týka protizápalového účinku je považovaná za bezpečnejšiu verziu šalvie lekárskej a je používaná aj pri starších deťoch. V tehotenstve sa napriek tomu neodporúča. Ďalšie účinky : obsahuje silice s antidepresívnym pôsobením, znižuje kŕče všetkého druhu – svalové (aj svalové napätie), mimické, spôsobené nervovou poruchou, rovnako ako aj kŕče menštruačné. Pokiaľ má žena akékoľvek problémy s menštruáciou, či už je nepravidelná, bolestivá či vynecháva, šalvia muškátová je vhodnou bezpečnou voľbou, ako si pomôcť. Vyvoláva menštruáciu, upravuje ju a tiež znižuje predmenštruačný syndróm spojený s bolesťou hlavy i podbruška.

Lieči závraty a mentálne podráždenie počas menštruácie rovnako ako symptómy sprevádzajúce ženy v menopauze. Radíme ju medzi tzv. fytohormonálne rastliny. Bolo preukázané, že má fytohormonálne estrogénové účinky – teda že priamo podporuje tvorbu estrogénu v organizme a prispieva k vyrovnaniu hladiny hormónov a zmierňovaniu symptómov predmenštruačného syndrómu. Uvoľňuje kŕče, uľavuje od bolestí a napomáha sťahom maternice, harmonizuje menštruáciu u mladých žien – má hormonálny regulačný efekt a preto sa hodí na liečbu menštruačných ťažkostí, návalov tepla, nadmerného potenia, výkyvov nálady a iných problémov v období menopauzy.

Upozornenie: Nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy. Neužívať pri epilepsii a vysokom krvnom tlaku.

4. ŠALVIA ČERVONOKORENNÁ (Salvia miltiorrhiza) – DAN SHEN

Silný rastlinný antioxidant, prispieva k udržaniu normálneho kardiovaskulárneho zdravia – zvyšuje pružnosť ciev, bráni tvorbe zrazenín, podporuje krvný obeh a mikrocirkuláciu (znižuje viskozitu krvi, je vhodná pri srdcových a cievnych poruchách (ateroskleróza a vysoká zrážanlivosť krvi).

Pridaj komentár

x

Chcem sa opýtať